Festiwale filmowe w Polsce

Festiwale filmowe to ważne wydarzenia dla wszyskich miłośników kina. Odbywają się w wielu miejscach w Polsce, a ich przekrój tematyczny jest bardzo szeroki – każdy z pewnością zdnajdzie coś, co go zainteresuje, a być może również zainspiruje. Poniżej festiwale filmowe w Polsce, o których warto wiedzieć, znać i w nich uczestniczyć.

OFF CAMERA – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego

Festiwal odbywa się w Krakowie, organizowany jest od 2008 r. Przez ten czas zdążył już zdobyć rozpoznawalną markę w filmowym świecie. Podczas jego trwania prezentowane są produkcje polskie i zagraniczne.

Projekcje odbywają się w małych, studyjnych salach krakowskich kin w centrum Starego Miasta, co wpływa na niepowtarzalny urok festiwalu.

Organizatorzy zapraszają młodych twórców filmowych z całego świata, reżyserów, aktorów i ekspertów z branży filmowej z myślą o tym, by festiwalowa publiczność mogła poznać bezpośrednio autorów filmów – co pozwala na dużo bliższy kontakt z filmem i kinem niż zazwyczaj.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty.

Orgaizowane są dwa konkursy główne: „Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych” i „Krótkometrażowych Debiutów Filmowych”. Można wybrać się również na pokazy pozakonkursowe, w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę, Debiut dokumentalny, Retrospektywy.

Poza tym spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem „Zawód:aktor.”. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

Festiwal organizowany we Wrocławiu od 2001 roku. Jego głównym celem jest prezentowanie kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu.

Obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to jeden z największych wydarzeń filmowych w Polsce. W ramach festiwalu odbywają się pokazy setek filmów w sekcjach tematycznych oraz konkursy: międzynarodowy, filmów o sztuce oraz polskich i europejskich filmów krótkometrażowych. Co ciekawe, zwycięzcę konkursu międzynarodowego wybiera sama publiczność. Jak zwykle imprezie towarzyszą różne wydarzenia artystyczne, które stanowią świetne uzupełnienie festiwalowych atrakcji.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Od początku istnienia Festiwalu krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej.

Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal obejmuje Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą i ich okolice.

Festiwal ma na celu poszerzenie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej. Program budowany jest w taki sposób, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim, plastycznym.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, istniejący od 1974 roku. Co roku widzowie FPFF mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.

Festiwal pozwala na otwartą konfrontację dzieła filmowego z widownią, obserwatorami i uczestnikami życia filmowego oraz dziennikarzami. Imprezę co roku odwiedza ok. 2000 profesjonalistów. Do Gdyni przybywają polscy i międzynarodowi goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci. Jest to najważniejsza polska impreza filmowa, stąd duża część wydarzeń towarzyszących, jak fora, konferencje, prezentacje czy warsztaty adresowane są do tej grupy uczestników.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce oraz jedyny festiwal filmowy w Europie, który ma miejsce jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy).

Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.